Blog, Recepty

TOP 8 nízkokalorických potravín: Zaradiť ich do jedálnička sa oplatí!

Ako si dopriať chutné a zároveň zdravé jedlo bez obáv z priberania? Riešenie je nadosah. Stavte na chutné nízkokalorické potraviny a hor sa do kuchyne!

Podľa doteraz zažitých vzorcov platí poučka, že: chutné jedlá sú nezdravé a tie zdravé nechutia. A predsa to tak nemusí byť. V spolupráci s fit portálom cvičte.sk vám ponúkame 8 vybraných potravín, ktoré zasýtia, sú zdravé, nepridajú na váhe a pritom aj chutia!

1. MELÓN

Najznámejšie ovocie, s ktorým si spájame leto, je v skutočnosti zeleninou. Má mnohé benefity pre ľudský organizmus od zvyšovania imunity až po znižovanie cholesterolu v krvi. Má osviežujúci účinok a iba 30 kalórií na 100 g, čo z neho robí víťaza sladkostí bez výčitiek.

Prečítajte si aj: Fenomén slobody v stravovaní: Pravda o tom, ako je to so zákazmi, zásadami a „cheat days“

2. JABLKO

Toto dokonalé ovocie, ktoré si pamätá ešte Biblia, má skutočne rajské účinky pre človeka. Okrem množstva zdraviu prospešných minerálov a vitamínov podporuje trávenie a vďaka pektínu predlžuje pocit zasýtenia. 100 g obsahuje 60 kalórií a je vhodnou delikatesou aj pre diabetikov.

3. KONJAKOVÉ CESTOVINY

Ázijské cestoviny na chudnutie vyrobené z trvácnej tropickej rastliny konjac neobsahujú tuky, cukry ani lepok. Vysoký obsah vlákniny spomaľuje vstrebávanie živín s pozitívnym vplyvom na hladinu cukru v krvi. Majú rýchlu prípravu a 100 g obsahuje len 6 kalórií.

Prečítajte si aj: Bazálny metabolizmus: Prečo je dôležité poznať jeho hodnotu?

4. TRESKA

Nie je to síce zlatá rybka, ale dokáže človeku doslova dodať šťastie, keďže má v sebe okrem množstva bielkovín aj serotonín, tzv. hormón šťastia. Je veľmi bohatá na minerály, vitamíny a Omega3 mastné kyseliny. 100 g obsahuje 80 kalórií.

5. HLIVA USTRICOVÁ

Ak niektorý druh ašpiruje na kráľovnú najzdravších húb, je to práve hliva. Zlepšuje imunitu, udržuje zdravé srdce a dokáže liečiť aj zápaly v organizme. Je dobrou a chutnou alternatívou mäsa aj pre jej vysoký obsah vitamínov B. 100 g obsahuje 40 kalórií.

Prečítajte si aj: CUKOR ako strašiak: Mali by sa sacharidy nachádzať v zdravom jedálničku?

6. KURČA

Toto ľahko stráviteľné mäso je vďaka vysokému obsahu bielkovín ideálne pri budovaní svalstva. Vďaka obsahu kolagénu a elastínu udržuje v zdraví aj naše kĺby. V liečebných metódach je jednou z najdôležitejších potravín na podporu stratenej imunity. Dá sa pripraviť na stovky spôsobov a 100 g kuracieho mäsa obsahuje približne 130 kalórií. 

7. BROKOLICA

Táto zelená plodina pripomínajúca jedlý bonsaj ma silné protirakovinové účinky. Je bohatým zdrojom vitamínov, pričom vitamínu C má 2 krát viac než pomaranč a vitamín D dokáže pri jeho nedostatku prinavrátiť. Existuje množstvo ľudí, ktorým dokonca chutí a priberania z nej sa obávať netreba, keďže 100 g brokolice má len 30 kalórií.

Prečítajte si aj: Najväčšie mýty o chudnutí: Strava + tréning

8. KLÍČKY Z FAZULE MUNGO

Patria k potravinám, ktoré pri malom kalorickom obsahu dokážu najviac zasýtiť. Pomáhajú redukovať hmotnosť, podporujú trávenie a ako jedna z mála strukovín nenadúvajú. Sú zdrojom veľkého množstva vitamínov a minerálnych látok. 100 gramov obsahuje 30 kcal.

Tieto potraviny môžete jesť ako prílohu dopriať si ich samostatne alebo si ich pridať napríklad do výživného ľahkého letného šalátu. Fantázie sa medze nekladú! Čím pestrejšie jedlo na tanieri, tým lepšie. Majte však napamäti, že čím viac potravín, tým sa nutričná hodnota jedla zvyšuje.