Tréning, Zdravie a výživa

Začínate s cvičením? Úvodná diagnostika je základ

sportova diagnostika barbora pliesova tomas mihalik

Rozhodli ste sa žiť zdravšie a športovať? Zakúpená permanentka do fitka znie ako dobrý plán, avšak, zveriť sa do rúk odborníkom je ešte lepším krokom. Prečo je diagnostika kľúčová ešte predtým ako si vyberiete jedálniček a tréningový plán? Vieme, v čom vám vie pomôcť a ako dokáže zefektívniť vašu snahu.

Známa speváčka Barbora Piešová sa rozhodla pre zdravší životný štýl, plánuje sa dostať do formy pred tohtoročným náročným turné. Na jej novej ceste ju sprevádzajú odborníci z VJEM a Health & Performance. Dôvod je jednoduchý – ak sa rozhodnete intenzívnejšie cvičiť, je na mieste poradiť sa s ľuďmi, ktorí cvičeniu rozumejú, aby ste sa preventívne vyhli tomu, že si pohybom viac ublížite ako pomôžete.

Tréning na mieru vášmu telu a schopnostiam

Predstavte si, že sedíte u lekára, vojdete do ordinácie a doktor sa vás spýta ako sa voláte. Na základe mena vám nastaví liečbu a predpíše lieky. Alebo ešte horšie, na základe vašich problémov si vyhľadáte na webe diagnózu a liečite sa sami. Predstava je to možno absurdná, no v rámci výberu vhodných aktivít a športu ľudia často pristupujú k riešeniu situácie rovnakým spôsobom. Chyba! Zverte sa do rúk odborníkom – budete napredovať bezpečne a výsledky sa dostavia rýchlejšie.O tom, čo by ste nemali podceňovať a ako prebieha samotná diagnostika, nám porozprával spoluzakladateľ Health & Performance, skúsený kondičný tréner Tomáš Mihalík.

Akú formu diagnostiky ste zvolili pre Barboru Piešovú?

Úvodná diagnostika je neoddeliteľnou súčasťou práce s každým klientom. Barbora absolvovala pomerne rozsiahlu diagnostiku, ktorú nazývame „health”. Je určená pre bežnú populáciu, najmä pre začiatočníkov. Diagnostika je naším kompasom, ktorý určí správny smer a je dôležitá na to, aby sme zostavili klientovi tréningový alebo nutričný plán pre jeho individuálne potreby.

Tomáš Mihalík a Barbora Pliešová (Zdroj: VJEM)

Ako prebiehajú jednotlivé kroky od dohodnutia termínu, samotnej diagnostiky a výstupov až po úvodný tréning a jedálniček?

Aby sme Barbore mohli nastaviť komplexný tréningový plán, potrebovali sme všetky relevantné informácie. Históriu zranení a predošlých zdravotných problémov, súčasný zdravotný stav, športovú minulosť, stupeň súčasnej kondície a rozsah pohybovej „gramotnosti”. Dôležitými údajmi boli aj hmotnosť, výška, % tuku či obvodové miery.

Čo tieto miery prezrádzajú?

Zvýšený pomer pásu a bokov môže indikovať väčšie riziko kardiovaskulárnych ochorení, s ktorým sa momentálne častejšie stretávame aj u mladých ľudí. Veľmi podobnými ukazovateľmi môžu byť aj vysoký krvný tlak a sila stisku – tá je významným indikátorom slabej kondície. Samozrejme, okrem zdravotnej anamnézy sme zisťovali, či je Barbora schopná vykonať základné pohyby, ktoré sa podobajú našim denným aktivitám, a tak identifikovať nedostatky, na ktorých môžeme pracovať. Dostala tiež za úlohu odovzdať nutričný denník. Na základe neho identifikujeme nedostatky v strave a v celkovej životospráve.

Na čo sa pred cvičením a športovaním vo svojom prieskume zameriavate? Určite to nie je len o strave či pohybe…

Často si ľudia myslia že strava je najdôležitejšia, no aj taký spánok a jeho kvalita sú pre celkové fungovanie tela rozhodujúce a v rámci našej práce s klientmi mu prikladáme veľkú dôležitosť.

Tomáš Mihalík a Barbora Pliešová (Zdroj: VJEM)

Je niečo, čo je popri tréningovom pláne rovnako zásadné?

Súčasťou nutričného programu sú, samozrejme, aj doplnky výživy, ktoré pomáhajú pri lepšej regenerácii a zvyšovaní imunity. Vždy je lepšie zvoliť pri dopĺňaní energie proteínovú tyčinku s ovocím ako bagetu alebo čipsy.


Zaujímavé tipy na cvičenie alebo stravu od Health & Performance nájdete aj na ich instagramovom účte.

Aktuálne má Barbora naplánované ďalšie kroky, ktoré nasledujú po diagnostike, a to zostavenie tréningového a stravovacieho plánu. Sme radi, že VJEM bude súčasťou jej doplnkov výživy a spoločne s Health & Performance jej pomôžeme pripraviť sa na náročné tohtoročné turné.

Pozrite si fotogalériu ako vyzerala diagnostika v Health & Performance.

Súvisiace príspevky