Tréning, Zdravie a výživa

Jarný reštart: Pohybom a stravou k vášmu novému JA!

Využite voľné dni aktívne a zmeňte zaužívané stereotypy, ktoré vás oberajú o energiu. Jedným zo spôsobov, ako sa cítiť dobre, je pohyb v akejkoľvek forme v kombinácii s vyváženou stravou.

Cítite sa po zime bez energie a chuti do života? Ak potrebujete nakopnúť, nie je nič lepšie ako pohyb, ktorý vám dodá endorfíny a má obrovské množstvo ďalších benefitov. Nie je tajomstvom, že keď sa začnete hýbať, zlepší sa vám kondícia, naberiete svalovú hmotu, zosilniete a čo – to aj schudnete. Ak je chudnutie jedným z dôvodov, prečo s pohybom chcete začať, náš odborník Mgr. David Brűnn, PhD. pre vás zostavil článok: Chcem schudnúť: Ako začat so stravou a pohybom?, kde máte dopodrobna rozpísané všetky aspekty a okolnosti, ktoré sa tejto témy týkajú. Jednu z jeho hodnotných rád vám však spomenieme aj tu: „Ak sa chcete dostať do formy a znížiť percento telesného tuku, odporúčam začať práve silovým tréningom v kombinácii s každodennou chôdzou. Silový tréning pripraví vaše štruktúry na zaťaženie, zvýši bazálny metabolizmus a vytvorí predpoklad zdravého pohybu, zatiaľ čo chôdza bude pozitívne ovplyvňovať váš srdcovo-cievny systém a zvyšovať kalorický výdaj. Neskôr môžete prejsť k opakovaným úsekom vo vysokej intenzite, resp. intervalovým tréningom – výbehom kopcov alebo do schodov,“ odporúča renomovaný odborník.

Prečítajte si aj: Fenomén slobody v stravovaní: Pravda o tom, ako je to so zákazmi, zásadami a „cheat days“

Vhodnou alternatívou, ktorú náš odborník spomína, môže byť aj plávanie, avšak, silový tréning bude podmienkou počas všetkých uvedených fáz. Na to, aby ste sa cítili lepšie, vám určite pomôže aj každodenná prechádzka na čerstvom vzduchu. Skúste sa každý deň prejsť a sledujte, čo sa bude diať.

S pohybom a „well-being“ súvisí aj strava

Na to, aby ste sa cítili dobre vo svojom tele, boli plní energie a elánu, potrebujete tiež prijímať nutrične vyváženú stravu. Ako hovorí náš výživový špecialista Mgr. Michal Drdúl, čím pestrejšia strava na tanieri, tým lepšie. Naša strava by mala v zásade pozostávať z troch základných skupín živín. Prvou sú cukry, ktoré nám dodávajú okamžitú energiu, druhou sú tuky, ktoré pomáhajú vstrebávať určité látky z potravy, napríklad vitamíny rozpustné v tukoch (A,D,E,K) a treťou veľmi dôležitou skupinou sú bielkoviny, ktoré sú základnou stavebnou jednotkou našich buniek, a teda aj tela. Podľa nášho odborníka platí jedno pravidlo vyváženej stravy. A to, že každé hlavné jedlo by malo obsahovať kombináciu všetkých troch makroživín (tuky, cukry, bielkoviny). To, ako sa stravujete, sa podpisuje aj na vašej nálade, skúste si dať záležať na tom, čo jete a odpozorujte na sebe, ako na to vaše telo reaguje. Počúvajte svoj organizmus a nasledujte svoj vnútorný hlas, aby ste vedeli rozoznať, čo vám robí dobre a čo nie.

Prečítajte si aj: CUKOR ako strašiak: Mali by sa sacharidy nachádzať v zdravom jedálničku?

Jarný detox – áno alebo nie?

S jarou na nás nepriamo vyskakujú rôzne návody na detox, očistu tela a iné marketingové návody na chudnutie, ktoré majú jediný cieľ – vytiahnuť z nášho vrecka peniaze. „Netrápte svoje telo rôznymi detox kúrami, ale starajte sa o svoje telo tak, aby všetky vaše orgány v tele fungovali správne a bolo o ne dobre postarané. V praxi to znamená, že riešením je zdravý životný štýl, kvalitná strava, správny pitný režim, dostatok čistej vody a plnohodnotný spánok, počas ktorého si vaše orgány potrebujú oddýchnuť,“ hovorí Michal Drdúl. Rozmenené na drobné – ak sa budete hýbať, zdravo a pestro jesť, ak si doprajete aj mentálny a fyzický odpočinok, sme si istí, že sa to odrazí nielen na vašom zdravotnom stave, ale aj na vašej psychike. Tak čo, ste pripravení na zmenu (k lepšiemu) vo vašom živote? Využite zľavy na kúpu našich produktov a doprajte si aktívny odpočinok!