Tréning, Zdravie a výživa

Cvičím a nechudnem: Zistite, či nerobíte tieto chyby aj vy!

Trávite hodiny s posilňovni a stále sa vám nedarí zhodiť vytúžené kilá? Odhaľte s nami, kde môže byť chyba! To najväčšou by totiž mohla byť domnienka, že samotné cvičenie človeku zabezpečí vytúženú postavu. Ešte väčšou chybou by však bolo necvičiť vôbec.

V tomto článku hovorí náš odborník, skúsený kondičný tréner Mgr. David Brűnn, PhD. o bežnej populácii, ktorá športuje v rozsahu 3-7 hodín za týždeň. V prípade vrcholových športovcov by sme museli brať v úvahu niekoľko ďalších faktorov a tréningový objem v rozsahu 15-35 hodín týždenne, ktorý významne mení situáciu,“ vysvetľuje.

Rovnica z článku Kedy a čo „brať“? Naučte sa s nami o výživových doplnkoch viac! prízvukuje dôležitosť času mimo našich tréningov alebo športových aktivít. Ak budeme za týždeň trénovať 5 hodín, tak nám ostáva ešte 163 hodín, ktorých obsah bude rozhodovať o našej postave, zdraví a samozrejme ďalších aspektoch života. Za mesiac hovoríme o 20 hodinách zámerného tréningu a 672 hodinách práce, času s rodinou, či spánku. Pomer 1:34 hovorí sám za seba.

5 skrytých dôvodov – týkajú sa aj vás?

Ak cvičím správne a nechudnem, prvou chybou môže byť zle zvládnutá časť života za dverami posilňovne. V tomto čase môžem urobiť viacero chýb, ktoré by sme mohli zhrnúť do nasledovných bodov:

  1. Vyšší kalorický príjem ako výdaj
  2. Výber nesprávnych potravín a nápojov
  3. Nadbytok stresu
  4. Nedostatočná regenerácia, dĺžka a kvalita spánku
  5. Kombinácia uvedených možností

Cvičím vôbec správne?

Ďalšou možnosťou je, že síce môžem trénovať tvrdo, no charakter zaťaženia nie je v rámci môjho cieľa optimálny. V tomto prípade sa odporúčame poradiť s odborníkmi a tréningový proces nastaviť efektívnejším smerom. Osvedčená je vedecky podložená kombinácia silového a vysoko-intenzívneho intervalového tréningu spolu s každodennou chôdzou. O ideálnom charaktere silového tréningu, či možnostiach intervalového zaťaženia pri chudnutí hovoríme v článku Chcem schudnúť: Ako začat so stravou a pohybom?.

Všetko robím správne a nechudnem?

Z praxe poznáme prípady, kedy cvičíme správne a tvrdo, stravujeme sa ako najlepšie vieme, snažíme sa udržať rovnováhu medzi stresom a odpočinkom, no napriek tomu sa nedokážme priblížiť k nášmu cieľu. V tejto situácii hovoríme už o genetickom rozmere, a teda našich vrodených predpokladoch.

Prečítajte si aj: Najväčšie mýty o chudnutí: Strava + tréning

Žiaľ, nemôžeme byť všetci štíhli ako modelka z instagramu, nemôžeme mať všetci svaly ako ´Arnold´ a nemôžeme byť všetci majstri sveta v cyklistike. Keď vám niekto povie, že môžeme, pravdu mať pravdepodobne nebude. Jednoznačne tvrdá robota a disciplína v dlhodobom horizonte ´porazí talent´, a jedine týmto prístupom sa dokážeme priblížiť nášmu potenciálu. Preto nie je správne, zdravé, a ani možné sa s niekým porovnávať, pretože ´ten druhý´ chodí po svete s inými súčiastkami a iným výrobným nastavením,“ vysvetľuje Mgr. David Brűnn, PhD.

Aké sú najčastejšie chyby pri cvičení?

Ako už uvádzame vyššie, v prípade chudnutia by sme sa mali zamerať na silový tréning, vysoko-intenzívny intervalový tréning a pravidelné chodenie. Najväčšou chybou by teda bolo uvedené princípy nevyužívať. V prvom rade si odporúčame spraviť akýsi audit životného štýlu, preveriť celkový zdravotný stav, skontrolovať hladinu kalorického príjmu a výdaja, zamerať sa na výber čo najkvalitnejších a čo najmenej spracovaných potravín, manažovať stres, kvalitne spať a pravidelne sa hýbať. Následne sa môžeme pozerať na svoje predispozície, či postupne sa približovať k svojmu potenciálu a maximalizovať tak kvalitu svojho života.