Koľko trvá rekonvalescencia po prekonaní „covidového“ ochorenia? Podľa našich odborníkov základným kameňom zdravia odjakživa bola a bude PREVENCIA. Inak to nie je ani po prekonaní Covid 19.
„Aj napriek faktu, že rôzne ochorenia dokážu postihnúť i človeka vo výbornej kondícii, štatisticky sa vážnejšie následky týkajú skôr ľudí s oslabenou imunitou, chronickými alebo autoimunitnými ochoreniami, či v neposlednom rade ľudí s výraznou nadváhou. Ak sa teda stravujete optimálne, pravidelne športujete a zaraďujete do života aj mentálnu hygienu, tak predpoklady na zvládnutie všetkých ochorení budú oveľa väčšie,“ myslí si kondičný tréner Mgr. David Brűnn, PhD.
Prečítajte si aj: Otužovanie: Ako začať a čo je pri ňom najdôležitejšie?
Pomaly ďalej zájdeš!
Ako rýchlo sa viete „dať dokopy“? Ak ste vrcholoví športovci alebo veľa pracujete a robíte šport iba rekreačne, ak chcete zamedziť negatívnym dôsledkom prekonania ochorenia COVID 19, do tréningového procesu by ste sa podľa renomovaného doktora Dostala mali vracať veľmi opatrne. MUDr. Jiří Dostal kategorizuje návrat k plnej záťaži do 5 FÁZ. Pre lepšiu predstavu sú nasledovné fázy rozlíšené na základe Borgovej škály. Borgova škála rozdeľuje subjektívne vnímanie intenzity na stupnici od 1 do 10, kde 1 je najľahšie a 10 najťažšie vnímané zaťaženie.
- 7-10 dní | Pokoj |prebiehajúce ochorenie COVID 19 (resp. iné)
- 7-10 dní | 1-2 | napr. prechádzka
- 2-5 dní | 3-4 | napr. ľahký beh, alebo ľahký silový tréning
- 2-5 dní | 4-6 | napr. beh v strednej intenzite, alebo silový tréning
- 1-3 dní | 6-8 | napr. intervalový tréning, alebo rozvoj maximálnej sily
- Maximálne zaťaženie, preteky, zápas.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že doba návratu do plného zaťaženia by mala byť MINIMÁLNE 19 DNÍ! Pri ťažších priebehoch sa táto doba môže vyšplhať až k 33 DŇOM, čo je z pohľadu športovej praxe veľakrát nepredstaviteľné.
Čo sa deje ak tieto zákonitosti nerešpektujeme?
V tomto prípade môžu vzniknúť rôzne trvalé následky, autoimunitné ochorenia, pretrénovanie, stagnácia, či pokles výkonnosti. Ak uvedenú dobu rekonvalescencie nie je z objektívnych príčin možné dodržať, mali by ste o týchto faktoch vedieť a snažiť sa k dĺžkam jednotlivých fáz aspoň priblížiť. Akékoľvek zdravotné problémy, resp. symptómy konzultujte s vaším lekárom.
Ako je to so stravou?
„Základné princípy zdravia a stravovania sa takmer nikdy nemenia a to platí aj o prekonaní koronavírusu a väčšine vírusových a bakteriálnych ochorení. Poďme si preto pripomenúť základné návyky, ktoré nášmu telu aj imunitnému systému môžu pomôcť pomôcť udržať si pevné zdravie čo najdlhšie,“ hovorí výživový poradca a farmaceut Mgr. Michal Drdúl.
Prečítajte si aj: Najväčšie mýty o chudnutí: Strava + tréning
- Strážte si energetický príjem – nadmerný energetický príjem spôsobuje nadváhu a obezitu, ktorá je rizikovým faktorom mnohých ochorení.
- Doprajte si kvalitný spánok minimálne 6,5 – 8 hodín denne.
- Nezabúdajte na pitný režim – ovplyvňuje celkovú kondíciu vášho tela, taktiež môže pozitívne ovplyvňovať hmotnosť.
- Zaraďte do svojho jedálnička čerstvé ovocie a zeleninu – zeleninu by ste mali konzumovať ku každému hlavnému jedlu. Ovocie napríklad ako desiatu alebo olovrant.
- Namiesto polotovarov sa sústreďte na jedlá, ktoré si pripravíte doma.
- Vyberajte si celozrnné potraviny s vyšším obsahom vlákniny.
- Nezabúdajte na zdravé tuky vo forme rastlinných olejov, orechov alebo semien.
- Sústreďte sa na kvalitné bielkoviny rastlinného aj živočíšneho pôvodu.
- K večeru obmedzte príjem sacharidov – prílohy, sladkosti, alebo malé snacky vo forme slaných tyčiniek, chipsov a sladených nápojov.
- Soľte s rozumom, poprípade nahraďte soľ bylinkami.
- Nezabúdajte na suplementáciu – doplnenie kľúčových vitamínov a minerálov – hlavne vitamín D3, horčík, selén, vápnik, vitamín C, vitamín E a omega-3 nenasýtené kyseliny.
Aký je záver?
Starajte sa o svoje zdravie pravidelne, venujte mu pozornosť a dávajte telu to, čo potrebuje. Hýbte sa a začleňte akúkoľvek fyzickú aktivitu do vášho každodenného života. Z hľadiska prevencie neexistuje lepšia možnosť ako si zachovať čo najlepšie zdravie.