Tréning

Už žiadne výhovorky! Toto sú TOP rady pri cvičení doma – 2. časť

V druhej časti nášho článku, ktorý je zameraný na cvičenie doma, vám predstavíme efektívne tréningové pomôcky od Pro Fitness Group.

Ako cvičiť, aby malo posilňovanie v domácich podmienkach zmysel, nám v prvej časti ozrejmil náš odborník, skúsený kondičný tréner Mgr. David Brűnn, PhD. V druhej časti sme sa rozprávali s majiteľom renomovanej spoločnosti Pro Fitness Group, ktorá dostribuuje tréningové pomôcky a zariaďuje fitnescentrá, Filipom Bruteničom. „Základným úspechom akéhokoľvek cvičenia je disciplína, preto je potrebné stanoviť si tréningový plán a harmonogram, kedy a ako často sa budete cvičeniu venovať. Nehľadajte si výhovorky, neodsúvajte tréningy na neskôr, prispôsobte cvičeniu ostatný program, rovnako tak ako ste to nútení spraviť, keď máte za tréning zaplatené a čaká na vás tréner vo fitnes centre. Vďaka tejto disciplíne budujete aj svoju psychickú odolnosť, čo vás vo finále robí ešte silnejšími. A pokiaľ vidíte že dosahujete výsledky aj pri domácom cvičení, o to viac sebavedomia naberáte aj v ostatných oblastiach,“ radí Filip, ktorý je sám zanieteným športovcom. Pre čitateľov nášho VJEM blogu zodpovedal niekoľko otázok, týkajúcich sa cvičenia v domácom prostredí.

Prečítajte si aj: „Brušákmi“ k tehličkám? Omyl!

Realizácie komerčných fitnes centier od Pro Fitness Group ponúkajú veľa možností pre aktívny životný štýl.

Cvičenie doma je hitom. Vnímate tento trend aj vy?

Záujem o domáce cvičenie vzrástol najmä „vďaka“ aktuálnej covidovej situácii – z dôvodu zatvorenia fitnes centier. Tí, ktorí boli zvyknutí navštevovať fitnes centrá, hľadali alternatívy ako sa udržať vo forme. Naopak tí, ktorí vôbec necvičili a boli nútení ostať doma, hľadali spôsoby ako si vyplniť čas, ktorý im táto doba nečakane ponúkla. A tak sa domácemu cvičeniu začalo venovať podstatne viac ľudí ako v minulosti.

Prečítajte si aj: Koľko tréningov do týždňa je optimum?

Ako si môžete doma vytvoriť funkčné miesto na cvičenie?

Na vybavenie domáceho fitnes máme dnes naozaj veľa možností, viacero internetových ale i kamenných obchodov ponúkajúcich rôzne typy vybavenia. Pokiaľ ide o základné pomôcky na cvičenie ako sú napr. činky, odporové gumy, podložky a pod., tie nie je problém adekvátne nahradiť. Avšak pokiaľ ide o posilňovacie alebo kardio zariadenia, rozdiely medzi domácimi a tými, ktoré nájdeme vo fitnes centrách, sú naozaj výrazné. A to hlavne v kvalite prevedenia samotného zariadenia, tým pádom biomechaniky (tzn. kvality prevedenia samotného cviku), životnosti, ale aj ceny.  Tá je u komerčných fitnes zariadení určite vyššia, táto investícia sa však zákazníkovi vráti v podobe životnosti a dosiahnutých výsledkov.

Realizácia domáceho fitnes centra od Pro Fitness Group

Prečítajte si aj: Najväčšie mýty o chudnutí: Strava + tréning

Čo by nám v domácom fitku nemalo chýbať?

Pokiaľ chceme plnohodnotne nahradiť tréning, ktorý sme zvyknutí vykonávať vo fitnes centre a finančné a priestorové možnosti nám dovoľujú zabezpečiť vybavenie, základom by malo byť aspoň jedno kardio zariadenie. Aktuálne k najpopulárnejším partia určite bežecké pásy, následne stacionárne bicykle či veslovacie trenažéry. Pri silovom tréningu sú to posilňovacie veže umožňujúce vykonávať cviky viacerých svalových partií, samozrejme činky s možnosťou zmeny závaží a posilňovacia polohovateľná lavička. S takouto výbavou sa blížime k nahradeniu tréningového procesu vo fitnes centre. Samozrejme, môžeme pridávať ďalšie zariadenia podľa vyššie spomenutých kritérií, teda rozpočtu a priestoru. V prípade záujmu o návrh domáceho fitnes centra sa môžete obrátiť na odborníkov s dlhoročnou praxou z  Pro Fitness Group , ktorí vám navrhnú akýkoľvek typ domáceho alebo verejného komerčného fitnes centra.

Tak ako podstatný je pohyb, tak je zásadná aj regenerácia. Akú pomôcku by ste športovcom a aktívnym ľuďom odporučili?

V každom prípade je veľmi dôležité nepodceniť regeneráciu, či už pri bežnom cvičení doma, alebo na špičkovej úrovni vo fitnes centre. Aktuálnym trendom sú masážne pištole. Tento trend priniesla spoločnosť Therabody s produktmi Theragun – ide o svetovo najpredávanejšie a najlepšie masážne pištole, používané tými najlepšími svetovými atlétmi. Doprajte si veľmi príjemnú masáž v pohodlí domova, ktorá vás perfektne zregeneruje, vďaka čomu predídete svalovej únave či zraneniam. S kódom VJEM si máte možnosť zakúpiť masážne pištole Theragun za najlepšie ceny na https://www.pro-fitness.sk/eshop/.