Blog, Recepty

Najzdravšie tuky, ktoré môžete jesť každý deň

Tuky boli v minulosti tabu, no výskumy odhalili ich zásadné benefity pre zdravie. Aké? Nadopujú vás energiou, zasýtia a upokoja vaše hormóny. Na ktoré sa zamerať?

Ak sa snažíte schudnúť, práve pocity plnosti a znížená chuť do jedla sú niektoré z dôvodov, prečo sú zdravé tuky dôležité. Konzumácia zdravých tukov namiesto sacharidov znižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje inzulínovú rezistenciu.

Prečítajte si aj: CUKOR ako strašiak: Mali by sa sacharidy nachádzať v zdravom jedálničku?

Zatiaľ čo všetky zdravé tuky sú dôležité, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny sú nevyhnutnou súčasťou zdravej výživy. Tieto živiny si telo nedokáže vyrobiť a musia sa prijímať prostredníctvom potravy. Vitamíny A, D, E a K rozpustné v tukoch si vyžadujú tuk z potravy, aby ich telo absorbovalo a využilo. Tuk je nevyhnutný pre rast buniek, chráni a izoluje orgány a udržuje telo v teple.

Ktoré zaradiť do svojho jedálnička?

Avokádo

Výhody krémového avokáda sú obrovské! Tieto plody sú bohaté na mononenasýtené mastné kyseliny, ktoré preukázateľne znižujú zápaly a podporujú zdravie srdca. Avokádo je tiež bohatým zdrojom vlákniny, vďaka čomu je skvelým doplnkom zdravého stravovacieho plánu.

Vajcia

Sú všestranné, nízkokalorické, nabité bielkovinami a naplnené dôležitými živinami rozpustnými v tukoch. Všetky zdravé tuky nachádzajúce sa vo vajciach sú obsiahnuté vo vaječnom žĺtku, a preto je dôležité zjesť celé vajce a nielen vaječný bielok bohatý na bielkoviny.

Losos

Je bohatým zdrojom bielkovín a Omega-3 esenciálnych mastných kyselín. Skúste si ho vychutnať s farebným šalátom!

 Vlašské orechy

Tieto orechy sú bohaté na esenciálne mastné kyseliny Omega-3 a Omega-6, majú silné protizápalové vlastnosti a bolo preukázané, že znižujú hladinu cholesterolu.

Prečítajte si aj: TOP 8 nízkokalorických potravín: Zaradiť ich do jedálnička sa oplatí!

Olivy

Olivy obsahujú bohaté množstvo kyseliny olejovej, mononenasýtenej mastnej kyseliny, ktorá je známa tým, že znižuje zápal a podporuje zdravie srdca.

Mandle

Tieto oriešky sú možno malé, no nutrične sú veľmi hodnotné. Mandle sú nabité vitamínom E, antioxidantmi a horčíkom, ukázalo sa tiež, že znižujú chuť do jedla a dokonca podporujú chudnutie.

Chia semienka

Okrem Omega-3, vysokého obsahu vlákniny a bohatého obsahu antioxidantov sú chia semienka snackom, ktorý zasýti.

Ako si vychutnať zdravé tuky?

Hoďte ich do svojho smoothie, práve chia semienka, orechy, orechové krémy a avokádo napomáhajú tomu, aby smoothies boli sýtejšie a vyváženejšie. Pridajte si ich do šalátu – ako? Pokvapkajte listy olivovým alebo avokádovým olejom, posypte vlašskými orechmi alebo tekvicovými semienkami. Keď vás prepadne hlad, doprajte si zdravé tuky ako sú vajcia natvrdo alebo orechy a semienka. Urobte z nich základ svojich raňajok. Čo by ste povedali na avokádový toast, vajíčka alebo proteínový chia puding? Pridajte zdravé tuky do svojho každodenného jedálnička a využite všetky ich výhody! Navyše, pridávanie zdravých tukov do jedál je vynikajúcim spôsobom ako získať základné živiny a zároveň podporiť vaše ciele v rámci fitnes.