Téma detoxu rezonuje celosvetovo. Pozrieme sa na to, ako je to s detoxom podľa farmaceuta Mgr. Michal Drdúla, odborníka na stravovanie, renomovaného výživového poradcu, ktorý takisto stojí za zložením výrobkov VJEM.
Detox organizmu – ako si ho všetci predstavujeme – je z hľadiska vedy a medicíny veľký nezmysel. Poďme sa bližšie pozrieť na celý problém a položme si otázku. Prečo si myslíme, že je potrebné robiť detoxikáciu organizmu? Treba sa no to pozerať inak. Do tela sa nám dostávajú rôzne látky ako sú toxíny, lieky, možno menšie množstvo alkoholu alebo nikotínu a nebezpečné látky zo znečisteného prostredia. Avšak, najviac látok s ktorými sa naše telo potrebuje vysporiadať, prijímame prevažne z potravy. Ako sa nám toxíny dostávajú do tela, a ktoré orgány sú zodpovedné za ich spracovanie a vylučovanie z tela?
Prečítajte si aj: Najväčšie mýty o chudnutí: Strava + tréning
Ako si nepúšťať do tela toxíny?
Prvým krokom, ako si nepúšťať do tela toxíny a látky, ktoré naše telo zaťažujú, je mať kvalitnú stravu a vyhýbať sa polotovarom a fastfoodom. Sladené nápoje, ale hlavne alkohol sú zdrojmi rôznych toxínov. Druhým krokom je poznať, ktoré orgány v našom tele sú zodpovedné za detoxikáciu. V prvom rade je to pečeň, obličky, pľúca, koža, lymfatický systém a v neposlednom rade črevo. Ak sa teda bavíme o detoxe, tak by sme sa nemali zameriavať na rôzne džúsové diéty, jedenie pseudo doplnkov na detox, ale na podporu detoxikačných funkcií orgánov, ktoré sú za ňu zodpovedné.
Vieme, čo je najdôležitejšie
Tak, ako som už napísal vyššie, prvým a najzásadnejším krokom, je zdravá skladba stravy s dostatkom vitamínov, minerálov, stopových prvkov a hlavne vlákniny. Treba si uvedomiť, že rôzne detoxikačné kúry stresujú náš organizmus, veľakrát pri nich prichádzame o svalovú hmotu, čím si znižujeme bazálny metabolizmus. Práve tento fakt môže spôsobiť nežiadúci nárast telesnej hmotnosti. Ďalším dôležitým krokom je eliminovať vstrebateľnosť toxínov do tela v črevách. Veľakrát sa v dnešnej dobe stáva, že nesprávnou životosprávou si poškodzujeme črevá, ktoré potom prepúšťajú priamo do krvi toxíny, ktoré by sa inak do tela nemali šancu dostať.
Prečítajte si aj: CUKOR ako strašiak: Mali by sa sacharidy nachádzať v zdravom jedálničku?
Detox – áno alebo nie?
Rada na záver: Netrápte svoje telo rôznymi detox kúrami, ale starajte sa o svoje telo tak, aby všetky vaše orgány v tele fungovali správne a bolo o ne dobre postarané. V praxi to znamená, že riešením je zdravý životný štýl, kvalitná strava, správny pitný režim, dostatok čistej vody a plnohodnotný spánok, počas ktorého si vaše orgány potrebujú oddýchnuť.
To, ako viete stravou a životným štýlom podporiť jednotlivé orgány zodpovedné za detoxikáciu, vám prezradí náš odborník Mgr. Michal Drdúl v ďalšom článku.