Tréning, Zdravie a výživa

5 tipov na novoročné predsavzatia alebo ako ich konečne dodržať

gym trening

Nový rok pre mnohých predstavuje nový začiatok. Čas na zmenu v rôznych oblastiach je tu však nielen na nový rok, ale každý deň. Ako začať a ako konečne dodržať naše predsavzatia?

Chcete schudnúť? Žiť zdravšie a začať športovať? Ak sa vaše novoročné vízie uberajú týmto smerom, je dobré si stanoviť, na čom začnete pracovať. Zmeniť odrazu všetko je z dlhodobého hľadiska neudržateľné, a tým pádom aj zbytočné. Dôležité je vedieť prečo chcete začať a aké konkrétne kroky na ceste za zmenou podniknete. Napíšte si svoje ciele na papier spolu s časovým harmonogramom zmien i dosiahnutých úspechov.

1. Nečakajte, začnite

Lepší čas nebude, jednoducho začnite. Nemusí byť nový rok na to, aby ste sa vydali na cestu za svojím lepším ja. Malé kroky do cieľa sú v tomto prípade z dlhodobého hľadiska lepšie. Zmeny sa neudejú z večera do rána. Stačí, ak zaradíte do svojho života pol hodinu aktivity denne. Zo začiatku to môže byť chôdza alebo pravidelné venčenie psa. Aj tieto naoko malé zmeny vedia zlepšiť kvalitu života. Vyskúšajte, uvidíte.

2. Majte motiváciu stále na očiach

 Keď prvotný ošiaľ opadne, prídu chvíle, kedy sa vám nebude chcieť. Budete sa potýkať so starými vzorcami a návykmi. Presne to sú momenty, kedy si treba spomenúť, prečo ste začali. Pripomenúť si prvotný impulz nikdy nie je na škodu, práve naopak. Vnútorná konfrontácia vás dokáže rýchlo vrátiť na správnu cestu.

3. Jeden cieľ na mesiac

Ako hovorí náš odborník David Brűnn, vytvorenie nového návyku trvá približne jeden, niekedy dva mesiace. „Najväčším problémom nie je skĺznutie do starých koľají ale nedorazenie do cieľa. Ak ste si mysleli, že hneď ako uplynie 31. decembra budete schopní dodržiavať naraz niekoľko predsavzatí a stanete sa vašou novou verziou… Úprimne? Nestane sa to. Ak sa chcete stravovať lepšie, spať dlhšie, cvičiť častejšie, tak si musíte vybrať jeden cieľ, na ktorom budete pracovať minimálne jeden mesiac,“ radí uznávaný kondičný tréner. Takže? Dajte tomu čas.

4. Pevná vôľa je základ pre všetky predsavzatia

Vytvorte si podmienky na to, aby sa vám darilo. Inšpirujte samých seba, a ak ste sa rozhodli na sebe pracovať, každý deň urobte niečo, čo vás posunie smerom k cieľu. Snažte sa nebočiť z cesty, urobte opatrenia na to, aby ste z nej nezišli. Ak sa váš cieľa týka chudnutia alebo zdravého životného štýlu, stavte na varianty potravín alebo sladkostí, ktoré obsahujú čo najmenej umelín. Ideálnym riešením sú naše 100 % orechové krémy, nutrične vyvážené raňajkové kaše alebo snacky plné energie. Nájdete ich priamo TU

5. Nezabúdajte na sebalásku

Aj tá najväčšia dávka motivácie a energie si vyžaduje vyváženosť v podobe sebalásky. Buďte na seba prísni, no láskaví. Osobnostný rast sprevádzajú úspechy i lekcie, ktoré z času na čas prídu a majú človeka niečo naučiť a posunúť ho.

Nezabudnite, čas na zmenu a zlepšenie je tu každý deň, nielen na nový rok.

Tak jednoducho začnite.