Spolupráce

Martina Dubovská: Nadaná lyžiarka žne jeden úspech za druhým!

Rodáčka z českého Třinca je plná prekvapení – neznáša zimu, chcela byť kvetinárkou a momentálne exceluje na svahu. Rozhodne o nej budeme ešte veľa počuť!

Prvé FIS preteky, majstrovstvá Austrálie v Thredbo odjazdila ako 15 ročná reprezentantka Slovenska, od 16 rokov Martina reprezentuje Česko. Nadaná športovkyňa, ktorá má lyžovanie zapísané v DNA, paradoxne nemá rada zimu. Rodina Dubovských žila lyžovaním a športom, niet divu, že aj Martina, napriek tomu, že snívala, že bude kvetinárka alebo veterinárka, nakoniec ostala pri športe. Vo Svetovom pohári štartuje od roku 2011, v sezóne 2021/22 sa dostala v slalom do do elitnej pätnástky pretekárok. Jej najlepším výsledkom je 6. miesto v slalome v Levi z novembra 2021. 

Ideálny deň? Tréning, jedlo a spánok

Je ťažké tomu uveriť, no športovkyňa, ktorá tvrdo maká, neznáša ranné vstávanie. Odkedy sa však stala členkou nášho špeciálneho tímu, ranný budíček nie je až taký problém. „Každé ráno začínam s kašou VJEM s proteínom, orechami, orechovým krémom a ovocím. Cítim sa vďaka nej plná síl a energie na tréning i bežný deň,“ hovorí Martina, ktorá mala vždy problémy so správnou výživou – najmä počas tréninového obdobia. Do akej miery sú podľa nej dôležité výživové doplnky v rámci profesionálneho športu? „Na profesionálnej úrovni, kde sa každý zameriava na detaily, sú práve suplementy veľkou súčasťou stravy športovca. To, čo telo vdáva pri výkone, je veľmi ťažké porť len zo stravy. Je veľmi dôležité nezabúdať aj na túto stránku, aby telo dostávalo všetko, čo potrebuje, aj prostredníctvom doplnkov,“ vysvetľuje olympionička, ktorá nedá dopustiť na kešu krémčokoládový proteín po každom tréningu.

Spolupráca s VJEM ju veľmi teší

„Keď nastala príležitosť byť súčasťou vášho tímu, nemala som nad čím rozmýšľať,“ smeje sa lyžiarka, ktorá podľa vlastných slov pristupuje k životu s pokorou, napriek tomu, že má obrovské kariérne sny. „Chcela by som sa dostať čo najvyššie vo Svetovom Pohári a držať sa tam čo najdlhšie. Zo súkromných snov – prajem si najmä zdravie, aby som naďalej mohla robiť to, čo ma napĺňa a po čom som vždy túžila. Tiež by som sa chcela naučiť občas sa zastaviť, úplne vypnúť od povinností a tešiť sa z maličkostí, ktoré v živote mám,“ uzatvára sympatická Slovenka. VJEM jej úspechy bude, samozrejme, podporovať a nadšene sledovať.